Recliners
-
Skillins PC5320425 Rocker Recliner
(Recliners - Manual)What happens when value meets plush comfort and contemporary design? This rocker recliner is born. Ample cushioning in all the right places makes this the best seat in the house, while updated track arms give a chic modern vibe. Pull tab reclining lets you kick back and unwind with ease. Covered in easy-to-clean Next-Gen Nuvella™ fabric, this recliner is perfect for nurseries and active households.
$439.95
$739.95
Save $300.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Skillins |
| Motion Type | Manual |
| Style | Contemporary |
| Color Group | White |
| Manufacturer Color | Stone |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Features | Rocker |
| Additional Information |
• Pull tab reclining motion • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached back and seat cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Polyester upholstery • Next-Gen Nuvella is a performance fabric that is soft, easy to clean, stain-resistant and durable • Clean fabric with mild soap and water, let air dry; for stubborn stains, use a solution of 4 oz. bleach to 28 oz. water • Gentle rocking motion |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| Seat Height | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| Seat Depth | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 35 inch(es) / 88.9 cm |
| Height | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Depth | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Weight | 102.01 lb(s) / 46.27 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 37 inch(es) / 93.98 cm |
| Height | 30 inch(es) / 76.2 cm |
| Depth | 32 inch(es) / 81.28 cm |
| Weight | 106 lb(s) / 48.08 kg |
| Volume | 21.17 cu. ft. / 0.60 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052916034 |
-
Looking to make a simply chic statement with color? Liven up your living room with this queen sofa sleeper. + More
-
$6,059.95
Save $2,530.00
$3,529.95
Stupendous 25903S21 6 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Don’t want to sacrifice standout style for majorly cozy seating? This sectional with chaise pairs bold + More
-
$2,439.95
Save $1,020.00
$1,419.95
Misty-Lakes PC66906S2 2 pc Sectional Sofa Chaise
(Sofas - Stationary)
-
Classic comfort gets a mod twist with this oversized chair and ottoman package. Its minimalistic approach and + More
-
Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
$759.95
Save $310.00
$449.95
Nenana Next-Gen Nuvella A3000644 Swivel Glider Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel Glider)This swivel glider accent chair makes everyday lounging refreshingly low-maintenance. Handle spills with ease + More
-
$1,419.95
Save $590.00
$829.95
Willowton EW0267W9 4 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)This entertainment center with fireplace insert is the ultimate statement piece for your coastal cottage or + More
